Atraktivní prostředí Jizerských hor nabízí nepřeberné množství přírodních scenérií s dostupností pěšky, na kole, autem nebo vlakem. Rozhodně by jste neměli vynechat návštěvu těchto významných Jizerskohorských dominant:

Pěšky
- Tanvaldský špičák, rozhledna, restaurace
- Bramberk – rozhledna
- Slovanka – rozhledna, restaurace
- Černá Studnice – rozhledna, restaurace
- Protržená přehrada na Bílé Desné – významné zimoviště netopýra velkého a vodního
- Bývalá sklářská osada Jizerka s čedičovým vrcholem Bukovec s nedalekým rašeliništěm Jizerky
- Vodní nádrž Souš přehrada

Na kole, autem (pro kované turisty pěšky)
- Chata Smědava pod vrcholem druhé nejvyšší hory Jizery
- Nejvyšší hora Jizerských hor na české straně Smrk
- Bedřichovská přehrada s možností koupání
- Šámalova chata na Nové louce - restaurace
- Přehrada Josefův důl a nedaleká Prezidentská chata - restaurace
- Rozhledna Královka - restaurace
- Rozhledna Štěpánka


Tipy na sjezdovky
• Ski areál Tanvaldský Špičák – čtyřsedačka, Albrechtice v Jizerských horách
• Ski areál Severák, dětský svět, Janov nad Nisou
• Ski areál Bukovka, Josefův Důl
• Ski areál Lucifer a Peklo, Josefův Důl
• Lyžařský areál Filip, Smržovka
• Ski areál Ještěd, Snowpark, Liberec
...a mnoho dalších

Tip na běžky
Desítky kilometrů Jizerské magistrály uspokojí i ty nejnáročnější běžkaře. Nejpohodlnější nástup na magistrálu je u kapličky v Hraběticích.


Na běžkách od chalupy
Po cestě kolem sousedního ranče, pak po vrstevnici přes sjezdovky okolo Tanvaldského Śpičáku k rozcestníku v Albrechticích, dále po zelené na Mariánskou osadu, Knejpu, Smědavu, Jizerku, u Panského domu doprava k bunkru a dolů k protržené přehradě, dále směrem na Desnou podél říčky a doprava do kopce zpět k rozcestníku v Albrechticích…
Po cestě kolem ranče, pak po vrstevnici přes sjezdovky okolo Tanvaldského Śpičáku k rozcestníku v Albrechticích, dále po zelené na Mariánskou osadu, Kristiánov, Novou Louku, Hřebínek, Knejpu, kolem vrcholu Jizery na Smědavskou silnici a doprava dolů k protržené přehradě, dále směrem na Desnou podél říčky a doprava do kopce zpět k rozcestníku v Albrechticích…


Vlakem a na běžkách zpět k chalupě
Vlakem do Harrachova, odtud na běžkách na Orle (na Polské straně), cca po 1 km doleva na Jizerku, zde vlevo do kopce k bunkru a dolů k protržené přehradě, dále směrem na Desnou podél říčky a doprava do kopce k rozcestníku v Albrechticích….
Vlakem do Harrachova, odtud na běžkách na Orle (na Polské straně), dále rovně na Chatku Goryzdov na velké Jizerské louce, rovně na Smrk, dále dolů na Smědavu, po Smědavské silnici k protržené přehradě, dále směrem na Desnou podél říčky a doprava do kopce k rozcestníku v Albrechticích…


A co když není sníh?
SJEZDOVKY - I při mírné zimě bez sněhové pokrývky jsou nejbližší areály (Tanvaldský Špičák a Severák) díky umělému zasněžovaní v provozu.
BĚŽKY - V takovém případě se pro běžkaře nabízí možnost dojet autem do Harrachova, zaparkovat na parkovišti bývalého hraničního přechodu a vydat se od nedalekého hraničního kamene cca 10 min přesně po hranici do kopce až na lesní cestu, která je zasněžená vždy (osobně vyzkoušeno!). Odtud do kopce na Srzenicu, doprava dolů na Voseckou boudu a zpět po vrstevnici (cesta značena rozcestníky) – cca 24 km. Nebo ze Srzenice dále až na Labskou boudu a odtud zpět přes Voseckou boudu k autu – cca 34 km.
Uvažujete o pořízení chalupy? Máte zájem o pozemek v lokalitě?